Marginal Cost

What is Marginal Cost?

The marginal cost is the cost increase as a result of making one more unit.The concept is often used in production costing to decide whether production should be increased or not.

All things being equal, if the marginal cost is less than the selling price of a product then it is worth increasing production, as this will generate additional contribution towards overheads. On the other hand, if the marginal cost is greater than the selling price of the product, then production should not be increased.

Marginal Cost Formula

The formula for marginal cost is as follows:

Marginal cost of production = Change in cost / Change in units

By increasing production by a given number of units and measuring the change in cost, using the equation above, it is possible to calculate the change in cost for an additional unit.

Marginal Costing Example

As an example of, suppose a business currently produces 1500 units at a cost of 120,000, and are considering changing production levels to make 1700 units. They work out that additional material, labor, and machine costs will mean that the total cost for the 1700 units will be 134,000.

The equation for marginal cost shows that.

Marginal cost = Change in cost / Change in units.
Marginal cost = (134,000 - 120,000) / (1700 - 1500)
Marginal cost = 14,000 / 200 = 70.00 per unit

This marginal costing analysis shows that providing the selling price of the additional units is greater than 70.00, then the increase in production should take place. Suppose the selling price was 100.00, then each additional unit sold would generate a contribution margin of 100 – 70 = 30.

Marginal Revenue Equals Marginal Cost

Now lets look at other examples of marginal cost. Suppose in the above example, the total estimated cost of production had increased to 140,000. To calculate marginal costing we again use the formula.

Marginal cost = Change in cost / Change in units.
Marginal cost = (140,000 - 120,000) / (1700 - 1500)
Marginal cost = 20,000 / 200 = 100.00 per unit

In this instance it would not be worth the business increasing production capacity as the marginal cost of producing the additional units is the same as the selling price. To put it another way marginal revenue and marginal cost are the same.

Marginal Cost is Greater than Selling Price

As a further example, if the costs of increasing production levels went to 143,000, the marginal costing calculation shows.

Marginal cost = Change in cost / Change in units.
Marginal cost = (143,000 - 120,000) / (1700 - 1500)
Marginal cost = 23,000 / 200 = 115.00 per unit

The increasing marginal cost now exceeds the selling price, and the business would make a loss of 115 – 100 = 15 for each unit produced and sold.

Calculating the marginal costing is only one factor in deciding whether or not to increase production levels; the market for the product must also be considered. The contribution is only made if the product can be sold at the current price, increasing production can cause supply to outstrip demand resulting in prices falling.

In addition utilizing the idle capacity of the production plant to maximize the supply of one product can reduce the businesses capacity to invest in and produce new products, which may be more profitable.

Marginal Cost November 6th, 2016Team

You May Also Like